O nas        Prace       Kontakt

 

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE     /      TELEDYSKI      /      VIDEO ART      /      FILMY DOKUMENTALNE      /      REKLAMY      /      DEMO     /     WYSTAWY & PERFORMANCE      /     TEATR

SIOSTRY BUI

 

O nas

Fabio Cavallucci, (krytyk sztuki, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej )
(...) w pewnym stopniu to właśnie siostry Bui robią od lat w swoich video i filmach: kwestionują pewniki percepcji, bawią się wymiarami, gatunkami, zasadami newtonowskiej fizyki. Julia Bui-Ngoc i Mai Bui-Ngoc, córki Polki i Wietnamczyka, spajają w jedno dość odległe doświadczenia. Julia, związana z teatrem i tańcem, wyszła z Kowalni – pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, która w latach dziewięćdziesiątych i później ukształtowała wielu artystów z polskiej czołówki. Mai, po studiach architektonicznych, kinematograficznych, telewizyjnych i intensywnej karierze architekta, wyrusza w ponad półtoraroczną podróż dookoła świata. Trzy lata temu siostry stworzyły zespół twórczy, który zajmuje się sztuką, teatrem, kinem i reklamą. Czasem współpracują z innymi artystami – w tym wypadku z Jarkiem Jóźwikiem, autorem muzyki. Wydaje się, że jednym z głównych celów ich pracy jest podanie w wątpliwość pewników percepcyjnych – zarówno wtedy, kiedy w teledyskach bawią się w przedstawianie bohaterów jako małych Guliwerów w kraju olbrzymów, jak i wtedy, kiedy w teatrze każą aktorkom wychodzić jedna po drugiej przez drzwi i wchodzić na ekran, zacierając w ten sposób granice między światem realnym a wirtualnym. Duże i małe, prawdziwe i udawane, wysokie i niskie mieszają się ze sobą. Często ujęcie z góry przekształca ciała modeli w kukiełki, szmaciane lalki lub postaci z gry komputerowej. Siostry Bui bawią się także gatunkami filmowymi. Atmosfera noir miesza się ze scenami namiętności, rosnący suspens prowadzi w ślepą uliczkę. Są też produkcje reklamowe, w których tandem ucieka się czasem do cytatów (jak koliste długie ujęcia Rybczyńskiego). Z prac wyłania się przede wszystkim pojęcie teatru. Przeświadczenie, że żyjemy w światach równoległych, że z rzeczywistości pozornie najbardziej niebezpiecznej i dramatycznej możemy łatwo prześliznąć się do teatrzyku marionetek czy fantastycznego świata komiksów.
Fabio Cavallucci

Siostry Bui

Duet artystyczny, tworzony przez siostry Julię Bui Ngoc i Mai Bui Ngoc. Stworzyły kilkanaście prac wideo, spektakli teatralnych oraz filmów krótkometrażowych, takich jak: "Lucid Dream" (2011, I miejsce na Festival Chalon tout court, II miejsce na Off Plus Camera), "Agnozja" (2012), "Podszepty" (2013). Prace Sióstr Bui były wielokrotnie nagradzane i wystawiane w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym w Pradze, podczas Prague Quadrennial, w CSW w Warszawie, w Lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", na Japon Expo Nicea (Francja), na Readymade Film Fest w Los Angeles, na Sorbonie w Paryżu.

 

Julia Bui Ngoc

Ur. w 1984. Magister sztuki, reżyserka, artystka wideo art, rzeźbiarka, choreografka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby. Swoją wrażliwość artystyczną rozwinęła w pracowni mulimedialnej profesora Grzegorza Kowalskiego oraz w Ośrodku Praktyk Teatralnych "Gardzienice", u Włodzimierza Staniewskiego. Pracowała jako choreografka przy produkcji Ifigenii w Aulidzie OPT Gardzienice. Występowała i prowadziła warsztaty dla grup krajowych i zagranicznych, między innymi w Columbia University (Nowy Jork), Yale University, Teatrze LaMaMa (USA), Hebel Theatre (Berlin), moskiewskim Centrum im. Meyerholda (Moskwa), Barbican Center (Londyn), Sikyonie (Grecja) oraz w Komisji Europejskiej w Brukseli. Pracowała jako choreograf w teatrach, filmach i teledyskach. Dwukrotnie była Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy. Jest twórczynią Szkoły Tańca z Wachlarzami Bojowymi, a także wielokrotną mistrzynią Francji w chińskich sztukach walki (kung-fu wu-shu). Wraz siostrą stanowi duet artystyczny "Siostry Bui".

 

Mai Bui Ngoc

Ur. w 1981 r. w Warszawie. Magister inżynier architekt, reżyser filmowy, operator kamery. Skończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, a także Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie. Pracowała jako architekt we Francji i Irlandii. W Polsce pracowała w jednym z najlepszych biur architektonicznych - Biuro Jems Architekci, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych. Zajmowała się także kilkunastoma koncepcjami architektonicznymi, biurowymi i mieszkaniowymi, które zostaną zrealizowane w Warszawie. Na jej twórczość wizualną mają wpływ liczne podróże po świecie i wieloletnie doświadczenie w pracy jako architekt. Jest wielokrotną mistrzynią Francji w chińskich sztukach walki (kung-fu, wu-shu). Jest współzałożycielką duetu artystycznego 'Siostry Bui' .