Dzieło na granicy filmu i sztuki wideo-art. "Lucid Dream" wystawiany był w muzeach oraz wyświetlany w kinach na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W Paryżu był wyświetlany w La Sorbone na zajęciach jako przykład filmu eksperymentalnego. Znajduje się na oficjalnej liście filmów eksperymentalnych w zbiorze Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
O filmie
"Film pokazuje świat snu i cienką granicę jaka dzieli ten stan od rzeczywistości. Każdy ruch czy obraz tworzy nowe równoprawne możliwości. W kadrach widoczna jest dbałość o szczegóły i plastykę – obraz ten należy do rzadkiego w sztuce współczesnej fenomenu przyjemnej dla oka estetyki. "
Narodowy Instytut Audiowizualny, Z. Cielątkowska
Autorki o filmie
Pomysł projektu powstał latem 2010 roku. Pierwszą inspiracją video instalacji była książka Daniela Keyesa "Billy Milligan" oraz przedstawiona w nim relacja pomiędzy zatłoczonym miastem a samotnym człowiekiem. Pomysł ewoluował w kierunku próby zmierzenia się z tematem osobowości i tożsamości, obserwacji psychologii indywidualnego człowieka oraz możliwości rozczepienia spójnego wizerunku jednej osoby. Pozostawiając tekst książki daleko w tle, autorki projektu skupiły się na warstwie wizualnej, plastycznej, dramatycznej i muzyczne.
Lucid Dream był wystawiany w muzeach m in. Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski 2011, Pałac Kultury i Nauki na rewizjach 2011, Galeria sztuki BWA w Jeleniej Górze 2011, Narodowy instytut audiowizualny.
Lucid Dream wędrował po świecie na festiwalach m in. Festival Chaon tout court - I Prix, "La Boca del Lobo" (Hiszpania), Festival Internacional de Cortometrajes, Corti Corti International Short Film Festival (Włoszech). Festival Japon Expo (Francja), Ready Made Film Festival w Los Angeles, San Francisco i Washigton D.C, Alter Native Film Festival (Rumunia) i wiele innych."Lucid Dream" de Julia Bui.
|